در حال نمایش 3 نوشته - 1 تا 3 (از کل 3)
 • نویسنده
  نوشته ها
 • #3563

  admin
  کلید دار

  معرفی نرم‌افزار مهندسی Tecplot

  نرم‌افزار مهندسی Tecplot از مجموعه‌ نرم‌افزارهای تخصصی می‌باشد که وظیفه‌ی نمایش و تحلیل داده‌های خروجی را دارد. این نرم‌افزار، مورد استفاده تمام مهندسان و محققان بوده و مختص رشته‌ی خاصی نمی‌باشد. از قابلیت‌های این نرم‌افزار می توان به رسم نمودارهای دوبعدی، سه بعدی در مختصات کارتزین، استوانه‌ای و کروی اشاره کرد. همچنین از دیگر قابلیت های خوب این نرم‌افزار، گرفتن خروجی به صورت انیمیشن و فیلم می باشد. نرم‌افزار مهندسی Tecplot قابلیت نصب و استفاده در ویندوزXP، 7 و 8 را دارا می‌باشد. از این نرم‌افزار نسخه‌های گوناگونی منتشر شده است که متداول‌ترین نسخه‌‌ی آن Tec plot 360 می‌باشد که در سال 2009 منتشر شده است. لازم به ذکر است که هر ساله نسخه‌ی جدید این نرم‌افزار توسط شرکت Tecplot ارائه می‌شود.

  از مهم‌ترین ویژگی این نرم افزار امکان برقراری ارتباط با سایر نرم افزار های مهندسی از قبیل آباکوس(Abaqus)، انسیس(Ansys)، فلوئنت(Fluent)، اپن فوم(OpenFOAM)، فلوتری دی(Flow 3D)، استار سی سی ام (StarCCM)، متلب(Matlab) و … جهت مشاهده، بررسی و تحلیل داده می باشد. همچنین این نرم‌افزار دارای قابلیت نمایش فایل های با فرمت.txt ونیز .xlsxجهت نمایش نمودار می‌باشد.
  از دیگر ویژگی های این نرم‌افزار ارتباط راحت کاربر با آن می باشد. نمایش گرافیکی ساده جهت معرفی و بررسی پارامترها و نیز راهنمای جامع این نرم افزار منجر به این امر شده است. شکل زیر صفحه‌ی اصلی نرم‌افزار را نشان می‌دهد.

  فایل های اجرایی این نرم افزار با پسوند .plt می‌باشد، همچنین در این نرم افزار خروجی عکس با پسوندهای مختلف از قبیل(BMP,JPEG,WMF,PNG,…) و نیز خروجی فیلم با پسوند (Avi, MPEG,…) می‌باشد.
  از دیگر ویژگی های این نرم افزار می‌توان به نمایش خطوط جریان (Stream line)، ایجاد صفحه‌های هم سطح(Iso surface)جهت نشان دادن پارامترهای مختلف، استخراج داده‌های خاص دوبعدی از تحلیل سه بعدی(Extract)، برون‌یابی(Interpolate)، نمایش بردارها (Vector) و برازش منحنی(Curve fitting) نام برد.

  سوالات خود در خصوص نرم افزار tecplot را می توانید در اینجا بپرسید.

  #4915

  morteza
  مشارکت کننده

  سلام
  بهترین مرجع برای یادگیری تک پلات چیست؟

  #4918

  masoud
  مشارکت کننده

  چگونه می توانم در محورهای نمودارم در تک پلات از حروف یونانی استفاده کنم؟

در حال نمایش 3 نوشته - 1 تا 3 (از کل 3)

شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد سایت شوید.